Past Winners & Finalists (Eureka Prizes)

From 1990 to the present. *Page under construction - see below for contact details*

2013

RESEARCH & INNOVATION
NSW Office of Environment and Heritage Eureka Prize for Environmental Research
Winner
Professor Chris Johnson, University of Tasmania; Dr Michael Letnic, University of New South Wales; Dr Euan Ritchie, Deakin University; Dr Arian Wallach, James Cook University; and Adam O'Neill, Evelyn Downs Station
Finalists
Dr David Post and Dr Francis Chiew, CSIRO; Dr Bertrand Timbal and Dr Harry Hendon, Bureau of Meteorology
Dr Jason Sharples, University of New South Wales; and Richard McRae, ACT Emergency Services Agency

University of New South Wales Eureka Prize for Excellence in Interdisciplinary Scientific Research
Winner
Quantum Bio-probes, University of Melbourne
Finalists
Bionic Vision Australia, Bionics Institute, Centre for Eye Research Australia, NICTA, Royal Victorian Eye and Ear Hospital, University of Melbourne and University of New South Wales
Scientia Professor Justin Gooding, Professor Katharina Gaus and Dr Peter Reece, University of New South Wales

Australian Infectious Diseases Research Centre Eureka Prize for Infectious Diseases Research
Winner
Professor Scott O'Neill, Monash University; Professor Ary Hoffmann, University of Melbourne; Professor Scott Ritchie, James Cook University; Dr Elizabeth McGraw, Monash University; Dr Luciano Moreira, Oswaldo Cruz Foundation; and Professor Brian Kay, Queensland Institute of Medical Research
Finalists
CSIRO Emerging Bat Virology, CSIRO Australian Animal Health Laboratory
Dr Thomas Gebhardt, Dr Scott Mueller and Dr Laura Mackay, University of Melbourne

ANSTO Eureka Prize for Innovative Use of Technology
Winner
Zebedee Team, CSIRO
Finalists
Winthrop Professor David Sampson, Research Associate Professor Robert McLaughlin and Winthrop Professor Christobel Saunders, University of Western Australia
UTS-RMS Bridge Maintenance Robot Project Team, University of Technology, Sydney and NSW Roads and Maritime Services

NSW Health Jamie Callachor Eureka Prize for Medical Research Translation
Winner
Professor Steve Wilton and Professor Sue Fletcher, Murdoch University
Finalists
Associate Professor Robert Cowan, The HEARing CRC and HEARworks Pty Ltd; and Adjunct Professor Harvey Dillon, National Acoustic Laboratories
Professor Michelle Haber and Professor Murray Norris, Children's Cancer Institute Australia, and Professor Glenn Marshall, Sydney Children's Hospital

Defence Science and Technology Organisation Eureka Prize for Outstanding Science in Safeguarding Australia
Winner
DMTC Armour Applications Program, Defence Materials Technology Centre
Finalist
Professor Vijay Varadharajan, Macquarie University

Macquarie University Eureka Prize for Outstanding Young Researcher
Winner
Dr Kerrie Wilson, University of Queensland
Finalists
Dr Angus Johnston, Monash University and University of Melbourne
Associate Professor Richard Payne, University of Sydney

University of New South Wales Eureka Prize for Scientific Research
Winner
Dr Lars Kjer-Nielsen and Professor James McCluskey, University of Melbourne, and Professor Jamie Rossjohn, Monash University
Finalists
Professor Geraint Lewis, University of Sydney, and Dr Anthony Conn, Macquarie University and University of Sydney
Professor Gordon Lynch, University of Melbourne, and Professor Mark Febbraio, Baker IDI Heart and Diabetes Institute

Caring for our Country Landcare Eureka Prize for Sustainable Agriculture
Winner
The Future Farm Industries CRC Enrich Project Team, CSIRO, University of Western Australia and South Australian Research and Development Institute
Finalists
The Cattle Methane Team, NSW Department of Primary Industries and University of New England
Transformational Adaptation Research Group, CSIRO and University of Melbourne

LEADERSHIP & COMMERCIALISATION
Rio Tinto Eureka Prize for Commercialisation of Innovation

Winner
Scanalyse/Outotec, Scanalyse Pty Ltd/Outotec and Curtin University
Finalists
OneSteel, OneSteel and University of New South Wales
The WaveShaper Team, CUDOS at University of Sydney and Finisar Australia

3M Eureka Prize for Emerging Leader in Science
Winner
Associate Professor David Wilson, University of New South Wales
Finalists
Dr Melanie Bishop, Macquarie University
Dr Tara Murphy, University of Sydney

CSIRO Eureka Prize for Leadership in Science
Winner
Professor Frank Caruso, University of Melbourne
Finalists
Professor Craig Simmons, Flinders University and National Centre for Groundwater Research and Training
Professor Michelle Simmons, University of New South Wales

University of Technology, Sydney Eureka Prize for Outstanding Mentor of Young Researchers
Winner
Professor Rick Shine AM FAA, University of Sydney
Finalists
Professor Maria Forsyth, Deakin University
Professor Robert Williamson AO FRS FAA, University of Melbourne

SCIENCE COMMUNICATION & JOURNALISM
Australian Government Eureka Prize for Promoting Understanding of Australian Science Research

Winner
Professor Rob Brooks, University of New South Wales
Finalists
Professor Philip Batterham, University of Melbourne
Professor Steve Simpson, University of Sydney

Australian Government Eureka Prize for Science Journalism
Winner
Ian Townsend, ABC
Finalists
The Checkout, Jigsaw Dwarf and ABC
Anja Taylor and Roslyn Lawrence, ABC

New Scientist Eureka Prize for Science Photography
First
Fatherhood, Richard Wylie, Euakafa Island Research Centre
Second
Growth of fungus, Paecilomyces cicadae, Elma Kearney
Third
Chemokine receptor expression on prostate cancer cells in 3D culture, Dr Louisa Windus
Highly commended
Emergence, Dr Ian Baguley, Westmead Hospital
Green Turtle, Gary Cranitch, Queensland Museum Network
A Tale of Two Deaths – The Poacher and the Virus, Jason Edwards, Jason Edwards Photography
Fluid Mechanics, Stuart Hirth
Rampant webs, Helen Lambert
The dawn of neurodevelopment – the migratory journey of neural precursors, Dr Michael Lovelace and Professor Tailoi Chan-Ling, University of Sydney
Liquid Lace, Phred Petersen, RMIT University

SCHOOL SCIENCE
University of Sydney Sleek Geeks Science Eureka Prize – Primary

First
What is Friction?, Nathan Gori, Reuben Shepherd, Billy McLeod, Jack Dougall and Sacha Balme, Beauty Point Public School, NSW
Second
Splendid Steam, Kezia Sanders and Lucas Trewin, St Joan of Arc Primary School, Vic

University of Sydney Sleek Geeks Science Eureka Prize – Secondary
First
The Spectacular Spider, Brandon Gifford, Casino High School, NSW
Second
The Stories in the Rock, Alex Jaeger, Mornington Secondary College, Vic
Third
Proving Charles' Law, Brandon Conway-Rusk, Devonport High School, Tas

**************************************************

2012

RESEARCH & INNOVATION
NSW Office of Environment and Heritage Eureka Prize for Environmental Research

Winner
Dr Dana Cordell and Professor Stuart White, University of Technology, Sydney
Finalists
Professor Ravi Naidu, CRC CARE and University of South Australia
Evidence from the Ashes, Australian National University and University of Wollongong

Australian Infectious Diseases Research Centre at the University of Queensland Eureka Prize for Infectious Diseases Research
Winner
Pellegrini Team, Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research
Finalists
Monash University Lyras Team, Monash University
Team TAM, Monash University

Google Australia Eureka Prize for Innovation in Computer Science
Winner
Associate Professor Jon McCormack, Aidan Lane and Dr Alan Dorin, Monash University and Peter McIlwain, Sonic Design
Finalists
Professor Seok-Hee Hong, University of Sydney
Quantum Firmware, University of Sydney

ANSTO Eureka Prize for Innovative Use of Technology
Winner
Monash Team of Bioactive Paper Diagnostics, Monash University
Finalists
Winthrop Professor David Sampson, Associate Professor Robert McLaughlin and Winthrop Professor Christobel Saunders, University of Western Australia
The SmartSeeder Team, University of New South Wales

NSW Health Eureka Prize for Medical Research Translation
Winner
Professor David Kaye, Baker IDI
Finalists
Associate Professor David Booth, Professor Graeme Stewart, and Professor Jacob George, Westmead Millennium Institute, and Dr Vijay Suppiah, University of South Australia
Professor Anthony Weiss, University of Sydney

Defence Science and Technology Organisation Eureka Prize for Outstanding Science in Support of Defence or National Security
Winner
Adjunct Professor Yonggang Zhu, CSIRO Materials Science and Engineering
Finalists
CISR, Deakin University
Matthew Trinkle, University of Adelaide

Macquarie University Eureka Prize for Outstanding Young Researcher
Winner
Dr Marie-Liesse Asselin-Labat, Walter and Eliza Hall Institute for Medical Research
Finalists
Dr Zenobia Jacobs, University of Wollongong
Associate Professor Andrew Whitehouse, Telethon Institute for Child Health Research

University of New South Wales Eureka Prize for Scientific Research
Winner
Professor John Webb, Professor Victor Flambaum, Dr Julian King and Dr Julian Berengut, University of New South Wales, and Associate Professor Michael Murphy, Swinburne University of Technology
Finalists
Associate Professor Min Chen, University of Sydney
Professor Peter Visscher, Associate Professor Naomi Wray, Dr Jian Yang and Dr Sang Hong Lee, University of Queensland, and Professor Michael Goddard, University of Melbourne

Voiceless Eureka Prize for Scientific Research that Contributes to Animal Protection
Winner
Professor Clive Phillips, University of Queensland
Finalists
Dr S. Eric Han, University of New South Wales
Professor Peter Timms, Queensland University of Technology

LEADERSHIP & COMMERCIALISATION
Rio Tinto Eureka Prize for Commercialisation of Innovation

Winner
Digitalcore, Digitalcore Pty Ltd, Australian National University and University of New South Wales
Finalists
Associate Professor Robert Cowan, The HEARing CRC
Sensear R&D Team, Western Australian Telecommunication Research Institute – Curtin University and University of Western Australia

3M Eureka Prize for Emerging Leader in Science
Winner
Dr Matthew Hill, CSIRO
Finalists
Dr Adriana Downie, Pacific Pyrolysis Pty Ltd
Winthrop Professor Eric May, University of Western Australia

CSIRO Eureka Prize for Leadership in Science
Winner
Professor Suzanne Cory, University of Melbourne
Finalists
Professor Frank Caruso, University of Melbourne
Professor Mark von Itzstein, Griffith University

University of Technology, Sydney Eureka Prize for Outstanding Mentor of Young Researchers
Winner
Professor Douglas Hilton, Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research
Finalists
Professor Patricia Davidson, University of Technology, Sydney
Professor Shi Xue Dou, University of Wollongong

SCIENCE COMMUNICATION & JOURNALISM
Australian Government Eureka Prize for Promoting Understanding of Australian Science Research

Winner
Dr Rob Brander, University of New South Wales
Finalists
Professor Philip Batterham, University of Melbourne
Professor Rob Brooks, University of New South Wales

Australian Government Eureka Prize for Science Journalism
Winner
Gisela Kaufmann and Carsten Orlt, Kaufmann Productions
Finalists
Ashley Hay
Anja Taylor, ABC TV

New Scientist Eureka Prize for Science Photography
First
Mr Jason Edwards
Second
Dr Dave Abdo
Third
Mr Peter Ward

SCHOOL SCIENCE
NSW Trade & Investment Eureka Prize for Science or Mathematics Teaching

Winner
Geoff McNamara, Melrose High School, ACT
Finalists
Dr Eroia Barone-Nugent, Santa Maria College, VIC
Jane Martin, International Grammar School, NSW

University of Sydney Sleek Geeks Science Prize - Primary School
First
Ignatius Fox, Egg-normous!
Second
Luca Pona, Generation Trash

University of Sydney Sleek Geeks Science Prize - Secondary School
First
Brandon Gifford, The Legendary Lizard
Second
Greer Clarke, Natural Selection: It's Pretty Random
Third
Martin de Rooy, The Colour of Water

************************************************** 

Contact us

Please call us on (02) 9320 6483 or send us an email.

 


Kea Lambert , Project Officer, Eureka Prizes
Last Updated: